Jdi na obsah Jdi na menu
 


Co víme o Rychnovu a Alliste

16. 10. 2007

 

Itálie Obrazek

země plná moře, slunce, přátelských a temperamentních lidí, dobrého jídla a pití, ležící v jižní Evropě na Apeninském poloostrově, země mnoha tváří a protikladů. Pobřeží několika moří, horské masivy, jezera, množství historických památek, minulost prolínající se s přítomností, to vše je jedním slovem Itálie.

Tato země  známá  hlavně svým tvarem, který nápadně připomíná botu,  patří mezi jednu z nejnavštěvovanějších zemí na světě. Hraničí s Francií (488 km), Švýcarském (740 km), Rakouskem (430 km) a Slovinskem (232 km). Uvnitř Itálie leží dva městské státy: Vatikán a San Marino.  Z východu Itálii omývá Jaderské moře, z jihu moře Jónské a ze západu Tyrhénské a Ligurské.  K Itálii  patří také řada ostrovů, k nejznámějším z nich patří Sicilie, Sardinie,

Ischia, dále pak Elba, Capri a například Liparské ostrovy.  Hlavním městem je Řím.

 

Celková délka pobřeží je asi 7600 km. Povrch převážně hornatý. Dominují Západní a Východní Alpy a Dolomity  na severu  a  Apeniny na jihu Itálie. Pásmo Apenin je seismicky velmi aktivní. Častá jsou zemětřesení a erupce sopek Vesuv, Etna a sopek v souostroví Lipari.

 

Itálie, jako republika,  vznikla roku 1946. Je  zakládajícím členem Evropské unie a NATO. Úřední jazyk je italština a měnou je euro.  Území státu se člení na 20 krajů  a ty dále na 109 okresů /provincií, další dělení je na obce, které jsou seskupeny v oblasti pod jednu větší zvanou comune.

 

Itálie je vysoce rozvinutý průmyslově-zemědělský stát, nejrozvinutější v jižní Evropě. Uvnitř samotného státu je velký rozdíl mezi průmyslovým severem a zemědělským  jihem. Patří do skupiny sedmi nejbohatších a nejrozvinutějších států světa (G7) a je jejím zakladatelem.  Známá je strojírenstvím, především díky společnosti FIAT Holding (FIAT, Iveco, Ferrari, Lancia, Lamborghini, Alfa Romeo, Maserrati).

 

Zájemci o historii jsou na každém kroku obklopeni množstvím památek – mezi turisticky nejatraktivnější cíle patří zejména antické a středověké památky v Římě, Florencii, Benátkách, Veroně, San Marinu, Miláně, Pise, Neapoli. Další významným lákadlem jsou i pláže prakticky po celém pobřeží, hory i venkov.

 

Unikátní, světově známá  PIZZICA  je původně rituální tanec, který  se zrodil v jihovýchodní části Itálie v oblasti Salenta. Tento tanec  léčil oběti štípnuté tarantulí tím, že je uvedl do transu a zběsilého tance, který postižené zbavil pavoučího jedu.

 

SALENTO – ALLISTE

 Salento leží na rozhraní dvou moří -  Jadranského a Jónského, které se setkávají u nejjižnějšího bodu Apeninského poloostrova mysu Santa Maria di Leuca. Oblast Salenta je charakteristická bohatou subtropickou vegetací a velmi příznivými klimatickými podmínkami.  Typické pro tuto oblast jsou nejen nekonečné olivové háje, mandlovníky a různé citrusové porosty, ale také starobylá architektura domů, zvaných  trulli – bílých staveb  z kamenů stavěných do kruhu s kuželovitou střechou. Nejvíce se jich vyskytuje v městečku Alberobello. 
Nejnavštěvovanější je především hlavní město provincie Lecce, přezdívané „Benátky jihu“, které patří pro svou svéráznou a bohatou barokní architekturu mezi nejzajímavější města v jižní Itálii. Mezi další oblíbené turistické cíle patří starobylý přístav a město na opevněném skalním ostrově – Gallipoli, městečko Ostuni, jehož domy svítí pohádkově orientální bělostí, ZOO Safari ve Fasanu, pohádkové městečko a původně řecká provincie Otranto, které bylo v historii považováno za bránu do Orientu.
Salento si díky svému kouzelnému členitému pobřeží porostlému borovicemi, bílým nebo růžovým útesům, četným mořským jeskyním, zářícím písečným plážím, ale hlavně díky průzračné vodě, která přechází od světle tyrkysové po blankytně modrou či smaragdově zelenou, právem vysloužilo přízvisko "KARIBIK STŘEDOMOŘÍ ".
 Obrazek
 
                                
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ČeskoObrazek

země medem a strdím oplývající, oficiálně nazývaná  Česká republika, je vnitrozemský stát ležící ve střední Evropě, jež je tvořena příjemným  spojení hor, vodních ploch, luk i lesů.

Na západě hraničí s Německem (810 km), na severu s Polskem (762 km), na východě se Slovenskem (252 km) a na jihu s Rakouskem (466 km).  Hranice jsou lemovány pohořími, mezi nimiž jsou nejvyšší Krkonoše (Sněžka 1602m.n.m.). Podél řek se táhnou nížiny. Nejvodnatější řeka je Labe, nejdelší je Vltava. 

Česká republika vznikla po rozdělení se Slovenskem 1. ledna 1993. Administrativně se dělí na 14 samosprávných krajů a hlavním  městem je Praha.  Od roku 2004 je členem Evropské unie a od roku 1999 členem NATO.

ČR  má dlouhou tradici především těžkého průmyslu - zejména hutnictví a strojírenství související se zásobami nerostných surovin. Velký význam pro hospodářství má také automobilový průmysl, energetický a spotřební průmysl. Společnost Škoda auto je největším, světově známým  českým výrobcem automobilů.

Česko je zemí  hradů,  zámků, krásných a zachovalých historických měst,  katedrál, chrámů, klášterů a kostelů.  Známé jsou i malebné   jihočeské rybníky , jezera, hluboké lesy, rozmanité skalní útvary, soustavy  jeskyní a  podzemních chodeb či lázně s minerálními  prameny. Stověžatá  Praha patří k  nejkrásnějším a nejnavštěvovanějším  metropolím  světa s  nezapomenutelnou  atmosférou  tisíciletého  města.

Folklor,  který má v České  republice hluboké kořeny je  zastoupen hlavně na Chodsku a po celé Moravě. Typické jsou národní kroje, lidová keramika, písně, pořekadla, výzdoba původních obydlí. Mezi nejvýznamější  lidové  zvyky patří vlčnovská Jízda králů,  pálení čarodějnic a filipojakubská noc, 1. máj - lásky čas, posvícení, Dušičky nebo Barborky.

Zřejmě nejznámější česká píseň ve světě je česká Škoda lásky skladatele Jaromíra Vejvody. Stala se velmi oblíbenou v mnoha zemích během 2. světové války. Americký generál Dwight Eisenhower údajně prohlásil, že Škoda lásky pomohla vyhrát válku. Ale píseň se stala populární již před válkou.  Do svého repertoáru ji zařadili například Andrews Sisters, orchestr Glenna Millera, Benny Goodman nebo Billie Holidayová. Píseň byla přeložena do téměř třiceti jazyků.

 
 
PODORLICKO - RYCHNOV NAD KNĚŽNOU
Oblast Orlických hor a Podorlicka se nachází v severní části východních Čech, na území Královéhradeckého a Pardubického kraje, na pomezí polského Kladska a severní Moravy. Hlavní pásmo tvoří více než 50 km dlouhý hřeben s nejvyšším vrcholem Orlických hor a Kačenčiny pohádkové říše - Velkou Deštnou (1 115 m n.m.).
Orlické hory a Podorlicko nabízí ideální podmínky pro turistiku, cykloturistiku a v zimních měsících pro lyžování a běžkování ve známých lyžařských střediscích jako například Deštné v Orlických horách, Říčky v Orlických horách, Zdobnice nebo Čenkovice.
K návštěvě lákají také kulturní a historické památky. Ze zámků například Opočno, Rychnov nad Kněžnou, Častolovice a Doudleby nad Orlicí. Mezi nejnavštěvovanější zříceniny hradů patří Potštejn a Litice, dále Žampach a Lanšperk. Za zmínku stojí poutní místo Homol a barokní kostel v Neratově, kostelík v Liberku nebo ve Velinách či vojenské opevněníHanička  a Dobrošov.
Rychnovsko je právem nazývané vstupní branou Orlických hor, kde panuje princezna Kačenka se svými kamarády, kteří přibližují návštěvníkům nejen přírodní krásy, ale i pohádky, lidovou slovesnost a pohostinnost místních horalů, tak aby se v Orlických horách návštěvníci cítili … JAKO V POHÁDCE.
 
 
 Obrazek